NOVINKY

:aktuality z nášho diania


Festival tibetských filmov 2015: Stretnutie príjemných ľudí a pohody
22/12/2015

Festival tibetských filmov 2015: Stretnutie príjemných ľudí a pohody
Kým pre mnohých Bratislavčanov bol 21. november 2015 sviatočným vďaka otvoreniu vianočných trhov, pre priateľov Tibetu to bol práve Festival tibetských filmov, ktorý si nemohli nechať ujsť. A nielen pre nich. Každý, kto nechcel tráviť víkend nakupovaním, má rád nekomerčné filmy, fotografie z exotickej krajiny a zaujíma ho aj aktuálna otázka utečenectva, mohol prežiť dva zaujímavé a inšpirujúce dni v Kultúrnom centre Dunaj, ktoré tu už po druhý raz pripravila Tibetská asociácia (TIA).


Výsledky prvého ročníka fotosúťaže Slováci v Tibete
21/12/2015

Výsledky prvého ročníka fotosúťaže Slováci v Tibete
S radosťou vám prinášame výsledky fotosúťaže Slováci v Tibete 2015, do ktorej sa zapojilo 96 súťažných fotografií z Tibetu a z krajín kde je tibetská kultúra prítomná. Slávnostné vyhlásenie výhercov sa uskutočnilo 22.11. 2015 v rámci Festivalu tibetských filmov v bratislavskom KC Dunaj. Gratulujeme výhercom a ďakujeme sponzorom - ephoto.skfotopoint.skzoner.sk a fujifoto.sk.Festival tibetských filmov otvorí námestníčka primátora mesta Bratislava
17/11/2015

Festival tibetských filmov otvorí námestníčka primátora mesta Bratislava
S radosťou si vám dovoľujeme oznámiť, že tohtoročný Festival tibetských filmov otvorí námestníčka primátora mesta Bratislava, MUDr. Iveta Plšeková. Stane sa tak 21.11. v sobotu o 12.00 h hneď po premietaní úvodného filmu.
Vyhlasujeme fotosúťaž Slováci v Tibete 2015
28/10/2015

Vyhlasujeme fotosúťaž Slováci v Tibete 2015
Tibetská asociácia vyhlasuje v rámci Festivalu tibetských filmov prvý ročník fotografickej súťaže Slováci v Tibetedo ktorej môžete posielať vaše fotografie od 28.10. do 13.11. 2015. Ak máte fotky z vašej cesty po Tibete, či po iných krajinách, kde je prítomná tibetská kultúra, neváhajte a podeľte sa s nami o ne! Výhercovia budú vyhlásení 22. 11. 2015 počas Festivalu tibetských filmov v bratislavskom KC Dunaj, kde budú fotografie aj vystavené. Viac informácií v článku.Druhý ročník Festivalu tibetských filmov je tu!
27/10/2015

Druhý ročník Festivalu tibetských filmov je tu!
Po minuloročnom úspešnom kole sme sa rozhodli festival ešte rozšíriť – počas dvoch dní 21. a 22. novembra sa môžete v bratislavskom KC Dunaj tešiť na maratón filmov, prednášok a diskusií. Samozrejmosťou bude bohatý a zaujímavý sprievodný program a jedna veľká novinka - fotografická súťaž a výstava Slováci v Tibete.


Recenzia knihy: Vesmír v jedinom atóme [14. dalajlama]
15/9/2015

Recenzia knihy: Vesmír v jedinom atóme [14. dalajlama]
Prinášame vám druhú zo série recenzie kníh vydávaných na Slovensku a v Českej republike s tibetskou tematikou. Je to dielo z pera duchovného vodcu Tibeťanov Jeho Svätosti 14. dalajlamu s názvom Vesmír v jedinom atóme a s podtitulom Zbližovanie vedy a spirituality (
vydavateľstvo Columbus 2009). Dalajlama sprostredkováva svoju fascináciu vedou a zaoberá sa základnými vedeckými metódami, ktoré porovnáva s buddhistickými.
50 rokov tibetskej autonómie – dôvod na oslavu?
3/9/2015

50 rokov tibetskej autonómie – dôvod na oslavu?
Prvého septembra v Čínskej ľudovej republike oslávia 50. výročie založenia Tibetskej autonómnej oblasti. Formálne vznikla len niekoľko mesiacov pred začiatkom Kultúrnej revolúcie v máji 1966, ktorá bola aj pokusom definitívne asimilovať všetky národnostné menšiny v Číne a zlikvidovať ich tradičnú kultúru i náboženstvo. Územná autonómia bola iba prázdnym pojmom, na ktorý sa čínsky režim odvolával pri riešení národnostnej otázky a už pred rokom 1965 boli v iných častiach Číny (zväčša prihraničných regiónoch) založené iné štyri autonómne oblasti.


Reportáž: Podvečer s tromi Tibeťanmi
25/6/2015


Reportáž: Podvečer s troma Tibeťanmi
Pri príležitosti medzinárodného dňa utečencov sa v utorok 16. júna 2015 uskutočnila beseda s Lobsangom, Jampom a Sonamom, jedinými tibetskými utečencami žijúcimi na Slovensku. Stretnutie pod názvom Podvečer s tromi Tibeťanmi zorganizovalo Ústredie UNESCO a uskutočnilo sa v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave v rámci vzdelávaco-diskusných večerov. Ako uviedla Anna Polievková, členka predsedníctva Slovenskej komisie pre UNESCO, cieľom podujatia bolo priblížiť nový život tibetských azylantov na Slovensku, ich plány, vízie, ale i to, čo im u nás najviac chýba, odkedy opustili vlasť v roku 2010.
 
 


Tlačová správa: STREDOZEMNÉ MORE JE AJ „NAŠE MORE“
16/6/2015

Tlačová správa: STREDOZEMNÉ MORE JE AJ „NAŠE MORE“
Mimovládne organizácie vrátane Tibetskej asociácie vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby sa prihlásila k Európskej agende o migrácii, vrátane prijatia najzraniteľnejších utečencov a otvorenia legálnych ciest príchodu pre utečencov. 
 


Recenzia knihy: Cesta ke štestí [14. dalajlama]
14/6/2015

Recenzia knihy: Cesta ke štestí [14. dalajlama]
V rámci šírenia a podpory tibetskej kultúry sme sa rozhodli uverejňovať recenzie kníh vydávaných na Slovensku a v Českej republike s touto tematikou. Ide o knihy, ktoré sú dostupné na našom knižnom trhu. Prvou je recenzia knihy Cesta ke štestí (Pruvodce dobrým životem), ktorej autori sú Jeho svätosť 14. dalajlama a H.C. Cutler, M.D. (nakladatelství Pragma, 1999).
 


Doposiaľ najúspešnejší rok 2014 sme ukončili na konferencii v Indii
27/1/2015

Rok 2014 sa zapísal u Tibetskej asociácie ako doposiaľ ten najúspešnejší – do kampane Vlajka pre Tibet sa zapojil rekordný počet účastníkov, vydali sme prvú publikáciu, ktorá sa dostala až k dalajlamovi, zorganizovali sme verejnú diskusiu s delegáciou z tibetského parlamentu v exile, pomáhali sme pri organizácii sypania pieskovej mandaly v Bratislave a usporiadali sme prvý ročník Festivalu tibetských filmov. Záver roka sme ukončili účasťou na konferencii v Indii. 
 


Smrť zaujala mnohých - reportáž z Festivalu tibetských filmov
23/11/2014

Smrť zaujala mnohých - reportáž z Festivalu tibetských filmov
V bratislavskom KC Dunaj sa 
v sobotu 15. 11. 2014 
uskutočnil prvý ročník Festivalu tibetských filmov organizovaný Tibetskou asociáciou. Hostia mali možnosť pozrieť si Tibetskú knihu mŕtvych - dvojdielny film o živote a smrti z pohľadu tibetskej kultúry a dokument Zrkadlo prázdnoty o živote v kláštore od čínskej režisérky Ma Li. Pomedzi filmy prebiehali prednášky a diskusie na tému života utečencov a súčasnej i historickej situácie tibetsko-čínskych vzťahov. 

Konečne aj u nás: FESTIVAL TIBETSKÝCH FILMOV
31/10/2014

Konečne aj u nás: FESTIVAL TIBETSKÝCH FILMOV
V sobotu 15. novembra sa v bratislavskom KC Dunaj uskutoční prvý ročník Festivalu tibetských filmov, ktorý Vám priblíži jednu z najstarších žijúcich kultúr sveta! Tibetská kniha mŕtvych, dokument o živote v kláštore, diskusia s Tibeťanmi a tibetológom či bohatý (a chutný) sprievodný program Vás prenesú do mystického Tibetu. A príde aj veľká huňatá tibetská doga!
Rozhovor s docentom Martinom Slobodníkom o tibetsko-čínskych vzťahoch
22/09/2014

Rozhovor s docentom Martinom Slobodníkom o tibetsko-čínskych vzťahoch
Krátko po diskusii „Tibetsko-čínske vzťahy: aktuálne otázky a budúce výzvy“, 
sa Inštitút ázijských štúdií stretol a rozprával s docentom Martinom Slobodníkom, jedným z hlavných diskutérov. Akciu organizovala Tibetská asociácia v polovici júna v spolupráci s Klubom priateľov Tibetu NR SR a Starým Mestom Bratislava . O vývoji v Tibete diskutovali členovia tibetského exilového parlamentu Khenpo Sonam Tenphel, Karma Chophel, Dawa Phunkyi, Jamyang Soepa, doc. Slobodník a poslanec NR SR Martin Poliačik.


Reportáž: Tibetsko-čínske vzťahy a ich perspektíva
18/06/2014

Tibetsko-čínske vzťahy a ich perspektíva
Martin Poliačik z Klubu priateľov Tibetu NR SR, Tibetská asociácia a Bratislava – Staré Mesto zorganizovali 5. júna 2014 v Zichyho paláci verejnú diskusiu: TIBETSKO-ČÍNSKE VZŤAHY: AKTUÁLNE OTÁZKY A BUDÚCE VÝZVY. Podujatia sa zúčastnili poslanci tibetského parlamentu v exile.

Tlačová správa: Dalajlamu potešil komiks zo Slovenska
03/06/2014

Tlačová správa: Dalajlamu potešil komiks zo Slovenska
Bratislava, 3. 6. – Poslanec NR SR za stranu SaS Martin Poliačik sa stretol s Jeho Svätosťou 14. dalajlamom, duchovným a politickým vodcom Čínou okupovaného Tibetu. Stalo sa tak počas návštevy Jeho Svätosti vo Frankfurte. Od Slovákov mu odovzdal odkazy, modlitby, ale aj komiks zo Slovenska 14. dalajlama – Príbeh človeka, príbeh národa. Zároveň ho pozval na Slovensko.
 


Tlačová správa: Tibetská exilová vláda na Slovensku
03/06/2014

Tlačová správa: Tibetská exilová vláda na Slovensku
Bratislava 3.6. – Martin Poliačik z Klubu priateľov Tibetu NRSR, Tibetská asociácia a Bratislava – Staré mesto organizujú 5. júna 2014 o 18.00 verejnú diskusiu: TIBETSKO-ČÍNSKE VZŤAHY: AKTUÁLNE OTÁZKY A BUDÚCE VÝZVY. Diskusia sa bude konať v Zichyho paláci s poslancami tibetského parlamentu v exile.
 Slovensko Tibet podporuje: 160 vyvesených vlajok je toho dôkazom
02/02/2014

Slovensko Tibet podporuje: 160 vyvesených vlajok je toho dôkazom
Od tibetského národného povstania proti okupácii Čínou ubehlo 10. marca 2014 už 55 rokov. Pri tejto príležitosti vyvesili obyvatelia Slovenska 160 tibetských vlajok na znak solidarity a súdržnosti s utlačovanými Tibeťanmi. Udialo sa tak v rámci medzinárodnej kampane Vlajka pre Tibet, ktorú každoročne organizuje Tibetská asociácia v spolupráci s jej iniciátormi Ivetou Plšekovou a Ernestom Huskom. Do akcie sa oficiálne zapojilo sedem samospráv vrátane hlavného mesta, jedenásť právnických osôb a viac než 140 vlajok vztýčili jednotlivci po celom Slovensku.  

Lobsang, tretí Tibeťan na Slovensku
02/02/2014

http://www.tibetania.sk/novinky/lobsang-treti-tibetan-na-slovensku
V apríli 2010 prišlo na Slovensko sedem Tibeťanov, ktorí boli donútení opustiť svoj domov kvôli zložitej politickej situácii. Po roku sa piati z nich rozhodli utiecť do inej krajiny EÚ, kde videli väčšie šance na získanie azylu. Medzi nimi bol aj 33-ročný Lobsang, bývalý mních, ktorý bol po 2 rokoch v máji 2013 deportovaný naspäť na Slovensko. Tu sa mu opäť začalo azylové konanie, ktoré nakoniec po 4 mesiacoch skončilo šťastne udelením politického azylu. Rozprávali sme sa s Lobsangom ako prežíval 3,5 ročné obdobie neistého čakania na nový život.

Byrokracia, nacionalizmus a neochota pomôcť. Aj to si o nás myslia prisťahovalci
08/09/2013

Tisícky nových imigrantov prichádzajú ročne do kontaktu so slovenskou tragikomickou byrokraciou, nacionalizmom, ale aj jazykovou bariérou, ktorá im sťažuje život v krajine. Záujem prisťahovalcov o našu krajinu rastie, dôvodom môže byť vstup do Európskej únie, výhodná poloha medzi Áziou a Západnou Európou, ako aj stabilná ekonomická situácia. Aké sú ostatné pozitívne faktory, ktoré migrantov motivujú k príchodu do našej krajiny? Odpovede ponúkajú štyri rôznorodé portréty ilustrujúce bežný život prisťahovalcov na Slovensku.

Lobsang ďakuje Slovákom za pomoc v ťažkej životnej situácii
25/08/2013

Lobsangovi, tibetskému utečenecovi, ktorý požiadal o azyl na Slovensku v máji tohto roku, pomohli z komplikovanej životnej situácie Slováci. V jeho túžbe zotrvať počas niekoľkých mesiacov azylového konania so svojimi krajanmi bránila nedokonalá slovenská legislatíva. S prosbou o pomoc sa obrátil na slovenský národ, ktorý mu prejavil 
obratom spolupatričnosť.Rozhovor s Jampom a Sonamom počas Týždňa nových menšín 2013
12/05/2013

Jampa a Sonam prišli na Slovensko v roku 2010. S jedinými dvoma Tibeťanmi žijúcimi na Slovensku sme sa o ich domove pozhovárali vo vskutku netradičnej atmosfére zasneženej Kvetnej nedele v ubytovni, kde obaja bývajú. Chlapci si metelicu za oknami ich izby pochvaľovali, vraj im pripomína počasie v Tibete.

Jampa a Sonam museli z Tibetu odísť pre konflikty, ktoré má krajina s Čínou. Číňania násilne obsadili Tibet v roku 1959, v dôsledku čoho sú v krajine potláčané základné ľudské práva už vyše 54 rokov. Krutý život spôsobil, že od roku 2009 sa na protest proti čínskej okupácii upálilo už 112 Tibeťanov. Protičínske protesty nie sú v krajine výnimkou. Zúčastnili sa ich aj Jampa a Sonam. Po jednom lokálnom proteste...Tibeťania zo Šale - prvý článok o Tibeťanoch na Slovensku
16/04/2013

Stretnutie s Jampom a Sonamom vo mne zanechalo také množstvo emócii, že ani neviem, kde začať parafrázovať ich príbeh. Sú to dvaja nesmierne milí, pokojní a rozvážni mladí ľudia (hoci presne nevedia, koľko majú rokov, v Tibete totiž vek nepovažujú za dôležitý), ktorí na Slovensku našli svoj dočasný domov, alebo skôr záštitu pred osudom, aký stíha dennodenne Tibeťanov na ich rodnej hrude. Obaja sa zhodli na tom, že väčšmi než rozprávať o sebe chcú ľudí upozorniť na to, čo sa u nich doma deje.
 

Ak ste videli Annaudov film Sedem rokov v Tibete alebo Scorseseho Kunduna, zrejme máte približnú predstavu, čo za krajinu ten Tibet je, alebo akým problémom sa snažia jeho obyvatelia čeliť. Pre tých, čo nevedia, je tu veľmi stručný prehľad: Tibet je prenádherná hornatá krajina ležiaca uprostred Ázie a nie nadarmo sa jej hovorí...

Nad Slovenskom zaviala 10. marca viac než stovka tibetských vlajok
14/03/2013

V nedeľu 10. marca, v deň 54. výročia okupácie Tibetu Činou, bola na Slovensku vyvesená viac než stovka tibetských vlajok na znak solidarity s Tibeťanmi žijúcimi pod ťažkým čínskym režimom. Udialo sa tak v rámci medzinárodnej kampane Vlajka pre Tibet 2013, ktorú organizovala mimovládka Tibetská asociácia v spolupráci s poslankyňou Ivetou Plšekovou a exposlancom Ernestom Huskom. Vlajku vztýčilo deväť samospráv, približne desať právnických osôb a viac než stovka jednotlivcov po celom Slovensku. Vlajka nechýbala ani v sídle Národnej rady SR! 


Dnes je 54 rokov čo Čína okupuje Tibet – ako to začalo?
10/03/2013

Dnes, 10. marca uplynulo 54 rokov od najvýznamnejšej udalosti moderných tibetských dejín - roku 1959 sa v Lhase rozpútalo protičínske povstanie, ktoré dalo definitívnu bodku za komplikovaným vzťahom Číny a Tibetu.

Jar roku 1959 bola iba posledným ohnivkom reťaze, ktorej začiatky možno klásť už do 7. storočia n. l., keď v susedstve Číny vznikol prvý centralizovaný štát Tibeťanov - Tibetská ríša. Až v I. polovici 20. storočia, keď v Číne zaniklo cisárstvo a roku 1912 bola konštituovaná Čínska republika, úsilie čínskej vlády podmaniť si Tibet výrazne zintenzívnelo.

Zapojte sa do medzinárodnej kampane VLAJKA PRE TIBET 2013!
04/02/2013

Vlajka pre Tibet 2013 je medzinárodná kampaň organizovaná na Slovensku neziskovým občianskym združením Tibetská asociácia, ktoré podporuje Tibeťanov a šíri kultúrne bohatstvo Tibetu na území SR. Kampaň je realizovaná s podporou poslankyne Ivety Plšekovej a exposlanca Ernesta Husku. Jej cieľom je vyvesenie vlajky Tibetu v deň výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou – 10. marca 2013.

Do kampane sa môžu zapojiť jednotlivci, komunity, právnické osoby aj samosprávy - každý kto chce podporiť Tibeťanov v boji za ich ľudské práva. Vyvesenie tibetskej vlajky je silné gesto solidarity obzvlášť v tomto ťažkom období, keď protest Tibeťanov proti porušovaniu ich základných ľudských práv vrcholí tým najzúfalejším spôsobom – samoupaľovaním. Podľa dostupných údajov od februára 2009 do februára 2013 došlo k samoupáleniu až 104 obetí.
Vysvetlenie symboliky tibetskej národnej vlajky
04/03/2013

Tibetská národná vlajka je v dnešnej situácii symbolom boja za tibetskú nezávislosť a slobodu. Od roku 1959 je na území Čínskej ľudovej republiky, vrátane Tibetskej autonómnej oblasti, striktne zakázaná. 

Vytvoril ju 13. dalajlama Tubten Ďamco (1876 - 1933) podľa vzoru tibetských armádnych vlajok používaných od 7. až do začiatku 20. storočia. V roku 1912 ju oficiálne vyhlásil za jednotnú a jedinú vlajku v celej krajine. 

Dnes je Medzinárodný deň ľudských práv!
10/12/2012

V tento deň, 10. decembra, bola v roku 1948 prijatá Všeobecná deklarácia ľudských práv, ktorou sa medzinárodné spoločenstvo rozhodlo vymedziť základné práva, ktoré musia byť za každých okolností garantované všetkým ľuďom. Dokument je najmä vyhlásením členských štátov OSN. Princípy deklarácie sú zakotvené v mnohých záväzných dohovoroch, hlavne v Medzinárodnom dohovore o občianskych a politických právach, ktorého účastníckou stranou je aj SR. 


V súvislosti s dnešným významným dňom vás chceme informovať aj o dôsledku porušovaniu ľudských práv Čínou v Tibete, ktorým je samoupaľovanie mníchov, mníšok a civilného obyvateľstva. Podľa dostupných údajov od februára 2009 do konca novembra 2012 došlo k samoupáleniu 85 obetí. Podľa organizácie Free Tibet sa len v novembri 2012 upálilo 12 osôb. Narastajúci počet samoupaľovania v Tibete je výrazom najväčšieho zúfalstva a odporu voči okupácii a nedôstojným praktikám čínskej vlády voči Tibetu a jeho obyvateľom. 


S Tibetom prišlo aj šťastie: film Happy a rozprávanie o Tibete na festivale Jeden svet
08/12/2012

Premietanie filmu Happy a besedu s Tibeťanmi zabezpečila Tibetská asociácia (TIA) ako súčasť 13. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vo štvrtok 6. decembra 2012 v KC Dunaj v Bratislave. Verejná diskusia nadväzovala na premietaný film, ku ktorému TIA pripravila aj oficiálne slovenské titulky. Z takmer stovky divákov sa diskusie zúčastnilo viac ako 50 ľudí.Reflexia podujatia: film Happy a rozprávanie o Tibete na festivale Jeden svet
08/12/2012

Podujatie Tibetskej asociácie Rozprávanie o Tibete sa konalo ako súčasť 13. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 6. decembra 2012. Verejná diskusia nadväzovala na dokumentárny film 
s názvom Happy, diskutujúci o tom, čo vlastne znamená v živote človeka šťastie, aké spoločné atribúty majú šťastní ľudia v rôznych častiach zeme. 


Na svetovom dni utečencov sme nechýbali ani my
24/06/2012

Prinášame vám výber fotiek z oslavy Svetového dňa utečencov, ktorá sa konala 20. 6. 2012 v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí. Udalosť organizovala Slovenská humanitná rada v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku a holandskou fotografkou Illah Van Oijen.

Tak ako celý program aj naša vsuvka tibetskej špeciality momo a prepisovania mien do tibetčiny mali veľký úspech. Tešíme sa z ďalšej vydarenej akcie a ďakujeme vám, že ste ju podporili svojou účasťou. Organizátorom sme veľmi vďační za pozvanie a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Vo Viedni sa stretli tibetské asociácie z celej Európy
30/05/2012

V poslednú májovú nedeľu (27. 5. 2012) sa vo Viedni uskutočnilo európske stretnutie tibetských asociácií na čele s ctihodným Thubtenom Wanchenom, hlavným aktérom tibetského hnutia v Európe. Zástupcovia z 18 krajín EÚ prišli, aby prediskutovali súčasnú situáciu v Tibete a stanovili si dôležité ciele na najbližšie obdobie.
Stalo sa tak počas víkendu, keď bol vo Viedni na návšteve aj J. S. Dalajlama a prednášal širokej verejnosti.


Tibetský nový rok Vody a Draka 2139 sa oslavoval aj v Bratislave
28
/02/2012

Nový rok, po tibetsky losar, sa u Tibeťanov oslavuje vždy v období medzi februárom a marcom, pričom presný dátum určuje každoročne astrológ. Tento rok sme sa (po prvý raz) dočkali takejto netradičnej udalosti aj u nás na Slovensku. Benefičný minifestival na oslavu nového roka Vody a Draka 2139 (22. 2. 2012) zorganizovali Dzogčhen, o. z., zenová škola Kwanumzen a Tarab Inštitút Slovensko. Touto cestou sa chceme organizátorom veľmi pekne poďakovať za pozvanie, bola to skvelá akcia.


Do celosvetovej udalosti World Happy Day sa zapojilo aj Slovensko
12/02/2012

Veľmi krátko po tom, ako Jampa dostal azyl a založili sme asociáciu, sa nám podarilo zorganizovať našu prvú akciu: premietanie dokumentu 
Happy v rámci celosvetovej udalosti World Happy Day. V tento deň 11. februára sa premietalo na viac ako 600 miestach v 60 krajinách sveta. Na Slovensku akcia prebehla v útulných priestoroch a príjemnej atmosfére Čajovne na konci vesmíru v Šali. Prinášame vám niekoľko skromných záberov.