NOVINKY‎ > ‎

Druhý ročník Festivalu tibetských filmov je tu!

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/druhy-rocnik-festivalu-tibetskych-filmov-je-tu/FTF%202015_web.jpg
Po minuloročnom úspešnom kole sme sa rozhodli festival ešte rozšíriť – počas dvoch dní 21. a 22. novembra sa môžete v bratislavskom KC Dunaj tešiť na maratón filmov, prednášok a diskusií. Samozrejmosťou bude bohatý a zaujímavý sprievodný program a jedna veľká novinka - fotografická súťaž a výstava Slováci v Tibete.


Prvý deň začíname drámou Starý pes, ide o tragikomický príbeh, stredobodom ktorého je konflikt medzi starým pastierom a jeho synom, ktorý prepadol alkoholu. Predmetom konfliktu je starý tibetský mastif. Režisér Pema Tseden kombináciou naturalistických detailov a poetických metafor dospieva k dokonale presvedčivému obrazu súčasného Tibetu.

V tento deň odvysielame ďalšie dva filmy – Nechať strach za sebou, dokumentárny a krátkometrážny film režiséra Dhondupa Wangchena, tibetského filmára a aktivistu, ktorý bol na základe obvinení spojených s dokumentom zadržaný čínskymi úradmi v marci 2008. V roku 2014 bol prepustený z väzenia, no dodnes je pod kontrolou čínskych úradov. 

A Cesta vede do Tibetu - dokumentárny film z československej produkcie. Farebná reportáž vytvorená pracovníkmi Československého armádneho filmu v spolupráci s čínskymi vojenskými filmármi pútavo rozpráva o histórii gigantického diela - stavbe cestnej magistrály vedúcej z Tibetu cez najvyššie hory sveta do vnútrozemia Číny.

(ďakujeme za každé zdieľanie!)

Súčasťou sobotňajšieho programu bude prednáška slovenského tibetológa a sinológa Martina Slobodníka o vnímaní Tibetu v Československu v 50. rokoch a diskusia na tému Kvóty, čo naháňajú strach. Diskutovať prídu zástupcovia Migračného úradu MV SR a mimovládnych organizácií, ktoré majú skúsenosť s poskytovaním služieb pri integrácii utečencov (Slovenska katolícka charita a OZ Marginal).

Druhý deň budeme premietať dva filmy. Tibet – oheň v krajine snehu, dokumentárny film, ktorý sa venuje radikálnej forme protestu Tibeťanov – sebaupaľovaniu. A druhý film - Tibet je ešte stále Tibet – jedinečná exkluzívna slovenská premiéra dokumentárneho filmu, príbeh o ceste naprieč Tibetom cez čínsku provinciu S'-čchuan.

Vstupné 3,- EUR na deň alebo 5,- EUR permanentka

Nedeľňajší program spestrí cestopis Tibetský Nový rok nepálskych Šerpov v podaní popredného slovenského fotografa Pavla Breiera a prednáška s názvom Dokážeme s mysľou to, čo tibetskí mnísi?, ktorej autorkou je Lene Handberg, riaditeľka vzdelávania Medzinárodného Tarab inštitútu.

Na záver vás opäť čaká vedomostný kvíz a hodnotné ceny. Informácie k fotografickej súťaži a výstave Slováci v Tibete zverejníme čoskoro.

Viac informácií o jednotlivých častiach hlavného programu a časový harmonogram nájdete na dedikovanej podstránke tu.

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/druhy-rocnik-festivalu-tibetskych-filmov-je-tu/FTF2015_hlavny%20program.png