NOVINKY‎ > ‎

S Tibetom prišlo aj šťastie: film Happy a rozprávanie o Tibete na festivale Jeden svet

Premietanie filmu Happy a besedu s Tibeťanmi zabezpečila Tibetská asociácia (TIA) ako súčasť 13. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vo štvrtok 6. decembra 2012 v KC Dunaj v Bratislave. Verejná diskusia nadväzovala na premietaný film, ku ktorému TIA pripravila aj oficiálne slovenské titulky. Z takmer stovky divákov sa diskusie zúčastnilo viac ako 50 ľudí.Účastníkom s cieľom hlbšieho ponorenia sa do odlišnej kultúry pripravili Sonam a Jampa tibetský slaný maslový čaj. Diskusia pozostávala z viacerých častí. Keďže sme relatívne mladé občianske združenie, na začiatok sme predstavili naše ciele širšiemu okruhu účastníkov a účastníčok.


Hlavný dôraz podujatia sme kládli na príbeh humanitárnych migrantov Sonama a Jampu, ktorí sú prvými utečencami z Tibetu s udeleným azylom na Slovensku.Tematicky počas diskusie zazneli osobné skúsenosti a postrehy Sonama a Jampu. Okrem ich životného príbehu rozprávali tibetskí členovia TIA aj o ich vnímaní Slovenska, o skúsenosti so životom a prácou na Slovensku, či (a nakoľko) dodržiavajú svoje kultúrne alebo religiózne tradície.


Samostatný dôraz bol venovaný aj otázke ľudských práv v Tibete a hlavne súčasnej téme samoupaľovania sa tibetských (nielen) mníchov a mníšok, čo sa dnes deje vo vzrastajúcej miere. Diskusia prebiehala v tibetčine so simultánnym tlmočením do slovenčiny.

Na záver podujatia sa konal edukatívny kvíz o tibetských geografických, historických, kultúrnych, religióznych a politických aspektoch Tibetu. Výherkyni ocenenej zarámovanou veľkoformátovou fotografiou najvyššie položeného jazera na svete (Namco) srdečne blahoželáme!

Chceme sa zároveň poďakovať všetkým účastníkom oboch podujatí. Vieme, že mnohí z nás si do dôsledkov uvedomujú, že priestor, v ktorom žijeme a ktorý sa nás týka je „jeden svet“. Aj festival dokumentárnych filmov zameraný na ľudsko-právne a globálne témy Jeden svet je toho dôkazom. V neposlednom rade ďakujeme organizačnému tímu festivalu za priestor a podporu, ktoré pre naše občianske združenie vytvorili.


Tešíme sa na vás na ďalších podujatiach.