NOVINKY‎ > ‎

Smrť zaujala mnohých - reportáž z Festivalu tibetských filmov

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/FTF2014.jpg
V bratislavskom KC Dunaj sa 
v sobotu 15. 11. 2014 
uskutočnil prvý ročník Festivalu tibetských filmov organizovaný Tibetskou asociáciou. Hostia mali možnosť pozrieť si Tibetskú knihu mŕtvych - dvojdielny film o živote a smrti z pohľadu tibetskej kultúry a dokument Zrkadlo prázdnoty o živote v kláštore od čínskej režisérky Ma Li. Pomedzi filmy prebiehali prednášky a diskusie na tému života utečencov a súčasnej i historickej situácie tibetsko-čínskych vzťahov. 

V prvej prednáške predstavili Tomáš Bauer z občianskeho združenia Marginal a Matúš Ferenčík z Migračného úradu SR verejnosti málo známu problematiku ľudí s medzinárodnou ochranou (utečencov) a tiež príbeh jedného z nich. Sympatický Ameer z Iraku porozprával ako počas svojho 8-ročného pobytu na Slovensku vyštudoval Technickú Univerzitu v Trnave a dokonca si založil aj vlastnú firmu. Stal sa tak prvou osobou s udelenou doplnkovou ochranou, ktorá na Slovensku ukončila vysokoškolské štúdium.

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/017.JPG
Druhý vstup hovoreného slova – verejnú diskusiu – viedol tibetológ a sinológ Martin Slobodník pôsobiaci na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na festivale sa venoval hlavne téme pohľadu Číňanov na Tibet v minulosti a dnes, pričom opísal tibetsko-čínsky konflikt z rôznych (aj historických) uhľov pohľadu.
Radi by sme upozornili na jeho najnovšiu publikáciu Labrang: svet tibetského kláštora, ktorú ocení každý priaznivec Tibetu a to aj vďaka nádherným fotografiám spoluautora Pavla Breiera.

Počas záverečnej besedy mali návštevníci možnosť diskutovať s azylantmi z Tibetu žijúcimi na Slovensku s tlmočením Mateja Medveckého, predsedu Tibetskej asociácie. Publikum najviac zaujímali dôvody, pre ktoré boli nútení opustiť svoje domovy.

Festival tibetských filmov je organizovaný v spolupráci s českým združením Potala, ktoré organizuje Festival tibetských filmů a filmů o Tibetu v Potale už od roku 2007.
Tých, čo vydržali do úplného konca potešil vedomostný kvíz a vecné ceny, medzi ktorými nechýbala naša čerstvá publikácia – komiksové spracovanie života 14. dalajlamu. <<< náš tip na vianočný darček a ešte ním aj podporíte Tibetskú asociáciu! ;) Kúpite ho za 9,99 € v eshope tu.

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/013.JPG
V priebehu celého dňa spríjemňoval návštevníkom zážitok bohatý sprievodný program. Hostia ochutnávali tradičné tibetské pirohy momo pripravené Tibeťanmi Jampom a Lobsangom. Tí majú momentálne plné ruky práce s prípravami otvorenia vlastnej prevádzky rýchleho občerstvenia v Bratislave (www.tibetskepirohy.sk ).

Lahodné chute a vône originálnych čajových zmesí priniesla so sebou Adriana Lackóová z virtuálnej čajovne sanctuary.sk. A keď už sa všetci najedli aj napili mohli sa zahrať s krásnymi dogami z Klubu tibetskej dogy. Okrem toho sa návštevníci mohli priučiť čosi o východných náukách od občianskeho združenia Tarab inštitút a Karma Thegsum Čhöling Slovensko - meditačného centra tibetského buddhizmu školy Karma Kagjü či si dať vytetovať henou svoje tibetské meno alebo tradičné afgánske ornamenty.

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/002.JPG
Festival takto okrem umeleckého a kultúrneho zážitku v podobe filmov priblížil tematiku nútenej migrácie, politických konfliktov a globálnych svetových nerovností ako aj života ľudí s udelenou medzinárodnou ochranou na Slovensku. Ďakujeme, že ste ho podporili svojou účasťou a veríme, že Vás obohatil vedomostne aj osobnostne! Dúfame, že druhý ročník sa Vám bude páčiť ešte viac ;)

Na záver posielame poďakovanie všetkým, ktorí sa zapojili do organizácie a zdieľania a v neposlednom rade sponzorom festivalu:

za Tibetskú asociáciu
Andrea Szőcsová


Viac fotiek nájdete v albume na našej FB stránke. Photo by: dvorná fotografka Veronika Čierniková
https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/006.JPG https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/008.JPG https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/001.JPG
https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/010.JPG https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/009a.JPG https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/015a.jpg

https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/TBFF%202014%20web.jpg?attredirects=0 https://sites.google.com/site/tibetaniask/novinky/smrt-zaujala-mnohych---reportaz-z-festivalu-tibetskych-filmov/program.jpg?attredirects=0
Za plagát ďakujeme Zafir Design.