8 ŠŤASTNÝCH SYMBOLOV

Osem šťastných symbolov

Osem šťastných (priaznivých) symbolov patrí k najznámejším tibetským symbolom. V rámci Tibetu a tibetského buddhizmu ich nájdeme prakticky všade, kde si to len vieme predstaviť.

Pôvod

Originálne pochádzajú z Indie, kde existovali už pred buddhizmom. Predstavujú obetiny, ktoré položili bohovia Buddhovi Šákjamunimu po tom ako dosiahol osvietenie.

Na maľbách sú mnohokrát zobrazovaní títo bohovia - Brahma a Indra - naľavo a napravo od Buddhu. Brahma prináša Buddhovi tisíc cípe zlaté koleso ako prosbu o roztočenie kolesa dharmy (aby začal učiť) a Indra nesie pravotočivú bielu mušlu na znak šírenia buddhadharmy.

Vzácny dáždnik

Dáždnik, či slnečník je indickým symbolom ochrany a hojnosti. Tak ako lnečník chráni pred horúcim slnkom svojím príjemne chladivým tieňom, tak tento dáždnik predstavuje ako buddhadharma ochraňuje bytosti pred chorobami, škodlivými silami, prekážkami a inými negatívnymi vplyvmi. Zároveň symbolizuje radosť z úžitku a hojnosti jeho ochrany.

Zlaté rybky

V tibetskom buddhizme je oceán spájaný s pojmom „oceán utrpenia“, alebo „cyklická existencia“ a keďže sa rybky v šírom oceáne plavia voľne a bez strachu z utopenia, sú zlaté rybky symbolom nebojácnosti a slobody.

Historicky sú tieto dve rybky starovekým symbolom znázorňujúcim posvätné rieky Ganga a Jamuna a ako symbol šťastia patria aj do hinduizmu a džinizmu.

Váza veľkého pokladu

Váza veľkého pokladu je symbolom nevyčerpateľného úžitku, ktorý sa skrýva v budhistických učeniach. Je tiež znakom dlhého života, bohatstva, prosperity a ostatných pozitívnych stránok tohto sveta.

Lotos

Lotos predstavuje úplné očistenie sa od znečistení tela, reči a mysle a rozkvet cnostných činov do dokonalého oslobodenia sa, takisto ako sa lotos rodí z bahna a blata a rozkvitne nad hladinou v dokonalej kráse. Je to symbol čistoty a osvietenia.

Pravotočivá biela mušľa

Pravotočivá biela mušľa reprezentuje nádherný zvuk šírenia Buddhovej náuky. Jej zvuk je hlboký, ďalekosiahly, melodický a pri jeho počutí sa bytosti prebúdzajú z hlbokého spánku nevedomosti, poháňajúc ich k naplneniu blaha vlastného aj ostatných.

Nekonečný uzol

Nekonečný, alebo drahocenný uzol znázorňuje povahu skutočnosti, v ktorej je všetko so všetkým prepojené a existujúce iba ako súčasť siete zákona príčiny a následku. Nemajúc začiatok ani koniec predstavuje Buddhovu nekonečnú múdrosť a súcitenie a ich vzájomnú jednotu. Symbolizuje tiež vzájomnú závislosť vecí svetského a duchovného života.

Prápor víťazstva

Prápor víťazstva symbolizuje víťazstvo Buddhovho učenia nad nevedomosťou a negatívnymi prekážkami tela, reči a mysle a tým nad všetkým utrpením, ktoré existuje. Taktiež predstavuje víťazstvo buddhistickej doktríny nad všetkými škodlivými a zhubnými silami.

Koleso Dharmy

Koleso Dharmy, alebo Zlaté koleso predstavuje Buddhovo učenie a úžitok z jeho praxe vo všetkých svetoch a všetkých časoch, umožňujúc bytostiam zažiť radosť z cnostných činov a dosiahnuť oslobodenie. Osem priečok predstavuje Vznešenú osem dielnu cestu odovzdanú Buddhom.