Pripravili sme pre vás nový web

Prešlo osem rokov od založenia našej organizácie a pôvodný web už potreboval vynoviť. Bol, ako sa hovorí, morálne zastaralý. A vlastne od začiatku bol iba ako dočasné riešenie. A tie vraj vydržia najdlhšie. Či to bolo najdlhšie sa povedať zatiaľ nedá, každopádne tu máme ďalšie dočasné riešenie. Ale rádovo lepšie... :)

ČO SA ZMENILO?

Za 8 rokov snáď všetko, ešte aj ročné obdobia. Ale aspoň pribudla mobilná podpora. Nie je nič horšie ako sa snažiť v mobile prezerať web stránku s klasickým rozlíšením. A nebodaj sa pokúsiť kliknúť na to miniatúrne tlačidlo v menu. Tak toto sme už napravili. Áno, pochvalu za to nečakáme, mali sme to mať už v prvom dočasnom webe. Vtedy takéto možnosti sites.google.com neponúkal.

Dizajn a technické možnosti ale neboli to kľúčové, čo sme chceli priniesť novým webom. Išlo v prvom rade o obsah. A to dve hlavné časti: Tibet na Slovensku a Kultúra a krajina.

TIBET NA SLOVENSKU

To čo teraz nájdete v sekcii Tibet na Slovensku je úplným základom projektu, ktorý sa za tým skrýva. Ba by sme povedali, že vízie. Cieľom je zastrešiť všetky organizácie, ktoré sa týkajú Tibetu, na jednom mieste. Keďže Tibet je silno buddhistický, tak tam v prvom rade nájdete všetky centrá tibetského buddhizmu na Slovensku. Základné info, ktoré sme k nim našli - postupne sa so všetkými z nich ešte spojíme a popisy necháme odobriť.

Keďže tibetský buddhizmus sa nedá oddeliť od buddhizmu ako takého, resp. od vetiev, ktoré sa rozvinuli v iných krajinách, tak na našej stránke nájdete aj zoznam všetkých ostatných buddhistických centier v našej krajine. Pojem "ostatné" možno nie je najvhodnejším popisom, ale chceli sme tým povedať len to, že ide o všetky tradície, ktoré nie sú z Tibetu. Ak vás napadne lepší názov, prosím dajte nám vedieť.

No a keďže Tibet nie je iba o duchovne ako by si to mnohí mohli myslieť, nájdeme u nás aj združenia, ktoré sa venujú iným sféram života, resp. kultúry. Tie sme veľmi kreatívne zoskupili pod názvom nenáboženské organizácie. Nájdete tam samozrejme aj nás, v abecednom poradí.

KULTÚRA A KRAJINA

Nebudeme rozpisovať čo sa nachádza v tejto časti, lebo by sme tým mohli navodiť dojem, že podceňujeme vaše kognitívne schopnosti. Čo ale z názvu nevytušíte, je, že sa daná sekcia ešte bude dopĺňať. Aj obsahom aj obrázkami. Prosíme vás o trpezlivosť ak narazíte na niečo nie-kompletné. Ak ale trpezlivosť nie je vaša silná stránka, tak je tu ešte možnosť, že nám s tým pomôžete. Len nám napíšte a my vás veľmi radi zavalíme prácou.

ČO EŠTE PLÁNUJEME

Tu naše úsilie a plány zďaleka nekončia. Je to iba začiatok. Jedného dňa by sme radi videli našu stránku vo forme krásneho moderného portálu, kde sa budete môcť registrovať, uverejňovať vaše fotky a cestopisy z Tibetu či dávať tipy na dobré filmy a knihy o Tibete. Tak ako je Tibet strechou sveta, my chceme byť strechou na Slovensku, ktorá zastreší všetko, čo sa týka Tibetu. Dnes ale ideme s tým čo máme a s technickými možnosťami, ktoré to ponúka.

Pribudne kalendár s akciami všetkých združení zo sekcie Tibet na Slovensku. Dúfame a veríme, že tomu budú naklonené aj samotné organizácie a budú ochotné tu zverejňovať pre vás svoje akcie. Ak budete mať chuť na tibetskú meditáciu, hľadať tibetského lekára či túžbu pohladkať si tibetskú dogu, budete vedieť, že na www.tibetania.sk nájdete všetky potrebné informácie.

Pre fajšmekrov bude k dispozícii jazykový kútik tibetčiny. Abeceda, písmo, výslovnosť. Základné slová, frázy, vety. V rámci tejto časti budeme klásť dôraz aj na správny prepis tibetských a buddhistických termínov. Budete vedieť prečo je dalajlama s krátkym a, či buddhizmus s dvoma d.

A v neposlednom rade budú pribúdať články. A to novinky zo života a diania tu uvádzaných organizácií; zaujímavosti týkajúce sa Tibetu z domu aj zo sveta; aktuality o situácii v Tibete aj v exilových komunitách. A všetko ďalšie čo budete chcieť, aby tu bolo.

V prípade akýchkoľvek otázok a komentárov nám píšte na info@tibetania.sk. Tešíme sa na vás a neváhajte sa zapojiť.