Vlajka pre Tibet 2021: už viac ako 10 rokov na Slovensku

10. marca 2021 to bude už viac ako desať rokov čo prvýkrát zaviali tibetské vlajky v našich mestách. Bratislavská župa, Bratislava – Staré Mesto a Bratislava – Petržalka. To boli epicentrá vzniku tradície podpory Tibeťanov v ich boji za slobodu.

TIBETSKÉ VLAJKY U NÁS ZAVEJÚ UŽ DESIATYKRÁT

Dnes už môžeme hovoriť o viac ako 10-ročnej tradícii. Úspech, nie? Áno, vďaka všetkým vám, ktorí ste sa celé tie roky zapájali. A vďaka vedeniu samospráv, ktoré mnohokrát napriek nátlakom zo strany čínskej ambasády neuhli. Samozrejme, nebyť doktorky Ivety Plšekovej a Ernesta Husku, ktorí to v roku 2010 celé naštartovali, tak dnes tento email možno ani nepíšeme.

Je to ale aj neúspech. Prešlo totiž 11 ďalších rokov a situácia v Tibete sa nezmenila. Už 62 rokov čo Čína okupuje strechu sveta a potláča základné slobody vierovyznania, slova či pohybu domácich obyvateľov. Tisíce Tibeťanov utiekli pretože boli prenasledovaní a hrozilo im neľudské zaobchádzanie, perzekúcia či smrť. A deje sa to aj dnes, aj v tejto chvíli. A nie len Tibeťanom.

TIBETSKÁ VLAJKA AKO SYMBOL SLOBODY PRE ČÍNU

K tomu aby vás obvinili za protištátnu činnosť stačí mať pri sebe fotku dalajlamu. Stačí verejne povedať, že si želáte slobodu v Tibete a váš život sa dramaticky zmení. Nebodaj by ste vzniesli kritiku, že vaše tibetské dieťa sa v škole musí učiť po čínsky. Všetky predmety.

To čo sa deje v Tibete už 62 rokov nie je len o Tibete. Je to o celej Číne, o čínskom režime. Vďaka aktivitám ako Vlajka pre Tibet sa dozvedelo pravdu o čínskom režime viac a viac ľudí. A pokiaľ budeme poznať pravdu, pokiaľ budeme vytvárať nátlak, tak je šanca, že sa to zmení.

Vyvesme 10. marca, v deň 62. výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou, tibetské vlajky. Nech vieme a nezabudneme aký režim tam vládne a čo dokáže spôsobiť. Nech Čína vidí, že o tom vieme a že nám to nie je ľahostajné. Nech Tibeťania vedia, že v tom nie sú sami.