RITUÁLNE PREDMETY

Tibetské rituálne predmety

Tibetské rituálne predmety používane mníchmi, jogínmi a laickými praktikujúcimi, majú silne duchovný charakter a hlbokú symboliku. Sú vyrobené z najrôznejších materiálov - od dreva, cez kov až po ľudské kosti - a používajú sa na uzmierenie duchov, vyvolanie dažďu, odvrátenie krupobytia, chorôb, či smrti, na zaistenie dobrej úrody a v prvom rade na prácu s mysľou a vnútornú transformáciu.

Dilbu (sans. ghanta)

Rituálny zvonček symbolizujúci ženský aspekt – transcendentálnu múdrosť. Používa sa pri rituáloch spolu s dordže. Dohromady symbolizujú jednotu múdrosti a metódy, ktoré sú potrebné pre dosiahnutie osvietenia.

Dordže (sans. vadžra)

V kombinácii s dilbu symbolizuje mužský aspekt – metódu, t.j. transcendentálny súcit. Je tiež znakom nezničiteľnosti, nemennosti a nehybnosti konečnej reality – buddhovstva.

Radung, dungčhen

Hlboký a mohutný zvuk tejto, niekedy až 5 metrov dlhej „veľkej trubky“ dodáva rituálom na majestátnosti a veľkoleposti. Používa sa väčšinou v páre a jej zvuk sa prirovnáva k spievajúcemu slonu.

Kangling

Trubka vyrobená zo stehennej kosti človeka, niekedy aj z medi či bronzu. Jej hrôzostrašný zvuk sa používa pri rituáloch ako Čö alebo Mahákála, kedy ňou jogín, motivovaný hlbokým súcitom, privoláva démonov a hladných duchov, aby im symbolicky obetoval svoje telo a tak sa zbavil pripútanosti a egoizmu.

Gjaling

Je dvojplátkový dychový nástroj najviac podobný nášmu hoboju. Hrá sa na ňom počas rituálov a pri vítaní veľkých lamov a rinpočhov.

Tingša

Malé činely, ktoré pri vzájomnom cinknutí vydávajú vysoký, prenikavý a veľmi dlhý tón. Používajú sa na obetovanie zvuku hladným duchom a niekedy na ohlasovanie začiatku a konca meditácie.

Rölmo

Činely používané pri rituáloch na hnevlivé božstvá. V strede majú širokú vypuklinu, narozdiel od silňen.

Silňen

Činely používané pri rituáloch na pokojné božstvá. V strede majú malú až žiadnu vypuklinu.

Damaru veľké

Obojstranný bubon s dvoma závažiami, ktoré pri otáčaní udierajú na blany. Zvuk nestálosti, ktorý vydáva, sa využíva v rituáli Čö, ktorý sa robí väčšinou v noci na pohrebiskách.

Damaru malé

Zmenšená obdoba veľkého damaru. Používa sa pri rituáloch na hnevlivé božstvá, väčšinou spolu s dilbu. Vyrába sa z vrchnej časti dvoch ľudských lebiek, ktoré sa potiahnu blanou z kože. Jeho náhlivý zvuk upozorňuje na pominuteľnosť a nabáda k duchovnej praxi.

Veľký bubon

Udržuje dynamiku rituálu, dodáva mu veľkoleposť a silu.Udiera sa na neho s približne 40 centimetrovou paličkou v tvare tlačeného otáznika (?).

Kharna

Gong, ktorým sa ohlasuje začiatok rituálu a v niektorých kláštoroch slúži ako budíček.

Kapála

Miska vyrobená z vrchnej časti ľudskej lebky alebo z kovu. Je symbolom víťazstva nad démonmi a dáva sa do nej alkohol ako obeta hnevlivým božstvám.

Mála

Buddhistický ruženec - tradičný prostriedok na počítanie mantier počas meditácie. Nazýva sa tiež strážcom mysle. Prevažne je zložený zo 108 korálok symbolizujúcich 108 zatemnení alebo kléš.

Tsebum

Váza dlhého života používaná pri tantrických zasväteniach. Napĺňa sa vodou so špeciálnymi prímesami alebo ryžovým či jačmenným pivom.

Dungkar

Malé mušle, do ktorých sa pri tantrických rituáloch, ako obetina, nalieva voda alebo alkohol.

Serkjem

Dvojica obetných misiek, do ktorých sa nalieva čierny čaj. Používa sa najmä pri rituáloch s hnevlivými formami božstiev (Mahákála,...).

Bumpa

Špeciálna nádoba používaná počas tantrických zasvätení. Obsahuje čistú alebo šafranovú vodu, ktorú účastníci prijímajú ako veľké požehnanie.