NÁPOJE

Tibetské nápoje

Studené a presladené nápoje Tibeťania ako aj iné východné národy veľmi neobľubujú. Popri rôznych čajoch je nepochybne ich obľúbený nápoj, hlavne pred jedlom, horúca voda, ktorej blahodarné účinky sú neopísateľné.

Tibetský čaj s mliekom a maslom, pö-dža

Tibetský čaj je svetoznámy. Ak Tibeťan navštívi svojho chorého príbuzného, namiesto kvetov a ovocia mu prinesie dobrý silný čaj s jačím maslo. Ak čaká hosťa, privíta ho šálkou maslového čaju, ktorý mu podáva oboma rukami, až potom sa zvítajú obvyklým spôsobom. No čaj popíjajú aj keď im je zima, keď sú hladní, unavení alebo chorí.

Môžeme ho konzumovať rôznymi spôsobmi: neochutený, slaný, sladký, s maslom alebo bez, avšak vždy musí byť podávaný teplý. Podľa tibetskej tradície sa čaj nalieva do drevených mištičiek, v ktorých sa ochucuje a pije po dúškoch. Často sa používa aj ako obetina.

Čierny tibetský čaj, čhathang

Pripravuje sa bez masla a mlieka s malým množstvom soli. Používa sa toľko čajových lístkov, aby mal čaj tmavohnedú farbu. Čajové lístky sa varia vo vode a ani pri podávaní sa z neho nevyberajú.

Jazmínový čaj

Jazmín je v Tibete čoraz obľúbenejší. Oddávna ho dovážajú z Číny. Jazmínový čaj sa aj v Tibete aj na Slovensku pripravuje rovnakým spôsobom. Čajové lístky sa na niekoľko minút hodia do vriacej vody a po krátkom čase sa hneď konzumuje. Jazmínový čaj sa nezvykne dochucovať.

Jačmenné pivo, čhang

Každý Tibeťan má rád čhang, nízkoalkoholický nápoj mliečneho charakteru - mierne pikantné, sladkasté jačmenné pivo. Keď niekto navštívi tibetskú rodinu, určite ho pohostia pohárom čhangu. Pijú ho k ryži, k rôznym jedlám z mäsa, ale aj zeleniny. Mnísi sa tomuto nápoju vyhýbajú.