TRI HLAVNÉ ENERGIE

Tri hlavné energie

Tibetská medicína je svojou podstatou blízka nielen medicíne čínskej, ale predovšetkým indickej - ajurvéde. Je založená na náuke o 3 vesmírnych a zároveň telesných energiách (3 telesné šťavy), ktoré sú v ideálnom prípade vo vzájomnej harmónii. Nazývajú sa lung, tripa a beken a do slovenčiny sa obvykle prekladajú ako vietor, žlč a hlien. Tieto slová označujú pomerne zložitý systém vlastností a prejavov jednotlivých princípov. Disharmónia týchto 3 telesných štiav vedie k energetickej poruche a môže vyústiť do choroby.


Lung (vietor): predstavuje povahu prvku vzduchu. Je pohyblivý, drsný, mierny, chladný, jemný a tvrdý. Je zodpovedný za psychosomatické procesy v tele a je životnou energiou. Tiež umožňuje fyzické a mentálne aktivity, dýchanie, vylučovanie, reč a spôsobuje jasnosť zmyslových orgánov.

Rozoznávame 5 druhov vetra, z ktorých každý sídli na určitom mieste v tele a má vlastnú funkciu. Sú to udržujúci vietor (temeno hlavy), vzostupný vietor (hrudná kosť), rozširujúci vietor (srdce), vietor sprevádzajúci oheň (dolný žalúdok) a vyprázdňujúci vietor (genitálie).

Tripa (žlč): predstavuje povahu prvku ohňa. Je mazľavá, ostrá, štipľavá, horúca a ľahká. Tripa je zodpovedná za hlad, smäd, trávenie a vstrebávanie, látkovú výmenu, udržuje telesnú teplotu, dáva lesk pokožke a zaisťuje odvahu a vôľu.

Rozoznávame 5 druhov žlči: zažívacia žlč (stred žalúdka), žlč upravujúca farbu (pečeň), určujúca žlč (srdce), zraková žlč (oči) a očisťujúca žlč (koža).

Beken (hlien): je vo svojej povahe studený. Je charakterizovaný olejnatosťou, chladom, tiažou, tuposťou, pevnosťou, hladkosťou a lepkavosťou.

Rozoznávame 5 druhov slizu: podporný sliz (hrudná kosť), rozkladajúci sliz (horný žalúdok), sliz zažívania (jazyk), uspokojujúci sliz (mozog) a spájajúcí sliz (kĺby).