Vlajka pre Tibet 2020: 10 rokov podpory na Slovensku

V marci to bude už desať rokov čo prvýkrát zaviali tibetské vlajky v našich mestách. Bratislavská župa, Bratislava – Staré Mesto a Bratislava – Petržalka. To boli epicentrá vzniku tradície podpory Tibeťanov v ich boji za slobodu.

TIBETSKÉ VLAJKY U NÁS ZAVEJÚ UŽ DESIATYKRÁT

Dnes už môžeme hovoriť o 10-ročnej tradícii. Úspech, nie? Áno, vďaka všetkým vám, ktorí ste sa celé tie roky zapájali. A vďaka vedeniu samospráv, ktoré mnohokrát napriek nátlakom zo strany čínskej ambasády neuhli. Samozrejme, nebyť doktorky Ivety Plšekovej a Ernesta Husku, ktorí to v roku 2010 celé naštartovali, tak dnes tento email možno ani nepíšeme.

Je to ale aj neúspech. Prešlo totiž 10 ďalších rokov a situácia v Tibete sa nezmenila. Už 61 rokov čo Čína okupuje strechu sveta a potláča základné slobody vierovyznania, slova či pohybu domácich obyvateľov. Tisíce Tibeťanov utiekli pretože boli prenasledovaní a hrozilo im neľudské zaobchádzanie, perzekúcia či smrť. A deje sa to aj dnes, aj v tejto chvíli. A nie len Tibeťanom.

ČO MA PO TIBETE?

Mnohým je Tibet určite vzdialený. Je to ďaleko, úplne iná kultúra aj jazyk. Ak sa o Tibet zrovna nezaujímate alebo ak dalajlama nie je váš obľúbenec, tak to jednoducho až-tak nerezonuje. A je to tak v podstate normálne.

Čo ale taký koronavírus? To sa dnes nezdá byť vzdialené asi nikomu na svete. Pritom je to hneď vedľa Tibetu. Doktor Li Wenliang z epicentra nákazy, čínskeho mesta Wuhan, bol prvý kto na tento vírus upozornil. Poslal svojim kolegom a bývalým spolužiakom správu o novom víruse. Ešte v decembri, teda mesiac pred tým než sme sa to dozvedeli my.

SLOBODU SLOVA AJ PRE NAŠE BEZPEČIE

Doktor Li bol o niekoľko dní, keď sa jeho správa o novom víruse stala virálna, predvolaný na políciu. Bol obvinený zo šírenia falošných správ. Prinútili ho podpísať priznanie, že informácia bola nepravdivá a že sa dopustil protispoločenského konania. Za šírenie Liovej správy boli predvedení ešte viacerí doktori a boli obvinení za protištátnu činnosť.

Niekoľko dní po výsluchu Li spozoroval na sebe prvé príznaky ochorenia a stal sa jedným z prvých nakazených ľudí novým koronavírusom. Len 34-ročný lekár zomrel na následky nákazy 7. februára 2020.

Medzi Číňanmi sa zdvihla po Liovej smrti obrovská vlna kritiky a ľudia sa začali vo veľkom dožadovať slobody slova. Niektorí začali pravidelne informovať na internete o aktuálnom stave v meste Wuhan, epicentre nákazy. Objavili sa správy, že títo ľudia zmizli - boli pravdepodobne odvlečení aby ich umlčali. Poukazovali totiž na nezvládnutú situáciu zo strany štátu. Niektorí z nich dopredu avizovali, že sa boja o svoj život, ale chcú svetu prinášať pravdivé informácie.

Doktor Li sa stal symbolom, ľudia o ňom hovoria ako o hrdinovi, ktorý zaplatil najvyššiu cenu zato aby varoval ľudí. Mnohí Číňania verejne vystúpili po Liovej smrti a kritizovali čínsky režim. Podľa nás sú to tiež hrdinovia lebo vedia, čo ich za takúto "protištátnu" činnosť čaká a neminie.

TIBETSKÁ VLAJKA AKO SYMBOL SLOBODY PRE ČÍNU

Arogancia komunistického režimu v Číne spôsobila, že sa riziko šírenia koronavírusu mnohonásobne zvýšilo. Nie je vylúčené, že sa dostane aj k nám. A to len preto, lebo čínske úrady považovali včasné varovanie o vírusovej hrozbe za protispoločenské konanie a protištátnu činnosť.

Teraz si predstavte že takéto praktiky sú v Tibete na dennom poriadku. K tomu aby vás obvinili za protištátnu činnosť stačí mať pri sebe fotku dalajlamu. Stačí verejne povedať, že si želáte slobodu v Tibete a váš život sa dramaticky zmení. Nebodaj by ste vzniesli kritiku, že vaše tibetské dieťa sa v škole musí učiť po čínsky. Všetky predmety.

To čo sa deje v Tibete už 61 rokov nie je len o Tibete. Je to o celej Číne, o čínskom režime. A teraz je to tak-trochu aj o nás. Uplynulých 10 rokov v skutočnosti nie je neúspech. Situácia v Tibete sa možno nezmenila, ale za tú dobu sa vďaka aktivitám ako Vlajka pre Tibet dozvedelo pravdu o čínskom režime viac a viac ľudí. A pokiaľ budeme poznať pravdu, pokiaľ budeme vytvárať nátlak, tak je šanca, že sa to zmení.

Vyvesme 10. marca, v deň 61. výročia tibetského národného povstania proti okupácii Čínou, tibetské vlajky. Nech vieme a nezabudneme aký režim tam vládne a čo dokáže spôsobiť. Nech Čína vidí, že o tom vieme a že nám to nie je ľahostajné. Nech Tibeťania vedia, že v tom nie sú sami.